W przedwojennych Chojnicach

Chojnice między wojnami. Życie codzienne i niecodzienne.

Wstęp

 

„Chojnice między wojnami. Życie codzienne i niecodzienne”

Autor: Krzysztof Syngierski

Wystawa powstała w ramach realizacji Stypendium Kulturalnego Miasta Chojnice dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieki nad zabytkami. 

Wystawa multimedialna „Chojnice między wojnami. Życie codzienne i niecodzienne” jest swoistym reportażem z przeszłości, w którym stare fotografie i relacje dziennikarzy układają się w opowieść o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne. Pokazuje Chojnice jako pewnego rodzaju miasto kontrastów – z nowoczesnymi hotelami, restauracjami, wytwórnią wódek, „domami mód” w centrum, bogactwem sklepów, towarów i usług z jednej strony, a bezrobociem, brakiem środków na czynsz z drugiej. Ukazuje jak i gdzie wypoczywali oraz jakie sporty uprawiali ówcześni mieszkańcy miasta. Opisuje również życie towarzyskie elit oraz zwykłych mieszkańców ówczesnych Chojnic, którego filarami stały się w latach międzywojennych rewie, kabarety, kino i teatr.  Oprócz datowania i krótkich opisów fotografii, wystawę wzbogacą anonse kinowe, teatralne, reklamy ówczesnych placówek handlowych i usługowych oraz artykuły z międzywojennej  prasy.

Mam nadzieję, że obejrzenie wystawy przyczyni się do podniesienia Państwa świadomości historycznej oraz da możliwość do poznania nowej formy przekazu historycznego.  Przedsięwzięcie jest tylko częścią większego projektu. Podczas przygotowywania wystawy zebrałem część materiału, który posłuży mi w przyszłości do napisania publikacji pt. „W przedwojennych Chojnicach. Życie codzienne i niecodzienne”. Jej wydanie zaplanowałem na początek 2020 roku. W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 100-lecia odzyskania przez Chojnice  niepodległości.

Życzę przyjemnego oglądania

Krzysztof Syngierski

Next Post

© 2019 W przedwojennych Chojnicach