W przedwojennych Chojnicach

Chojnice między wojnami. Życie codzienne i niecodzienne.

Międzywojenne bale

Międzywojenne bale urządzano jeszcze według sprawdzonego XIX-wiecznego scenariusza. Prym wiódł wodzirej, który organizował całą zabawę i układał kolejność tańców. Zazwyczaj imprezę rozpoczynano polonezem. Każda z dam miała karnecik, w którym panowie rezerwowali kolejność tańców. Po polonezie tańczono mazura, a po nim walca figurowego, czyli kotyliona. Znane były również salonowe wersje kujawiaka czy krakowiaka. W latach trzydziestych pojawiły się nowości – tango, fokstrot, shimmy. Zwykle zabawę kończono nad ranem białym mazurem.

Kolacja na balu podawana była zwykle o północy. Zestaw dań podobny był do obiadowego, a więc na początku podawano zupę, potem była ciepła przystawka, pieczyste z jarzynami, następnie deser, a na koniec sery i owoce. Czasami przygotowywano zimny bufet, gdzie wystawiano sałatki, zimne mięsa, pasztety, galantyny, ciasta i owoce. Gościom podawano również poncz, a nad ranem filiżanki z barszczem lub boeuf stroganow.

A co serwowano do picia? W okresie międzywojennym szczególnie modne były likiery – produkowała je lwowska firma Baczewski, poznańska fabryka Kantorowicza oraz chojnicka wytwórnia Antoniego Kaźmierskiego. Należy przyznać, że chojnickie trunki – nie tylko likiery, ale również wódki i wina – cieszyły się wielką renomą w całej Polsce. Podczas balów pito również różnego rodzaju wódki i wina, rzadziej raczono się piwem, chociaż w hotelowych restauracjach był w tym okresie spory wybór tego rodzaju trunków.

Złocisty napój miał wzięcie w dni powszednie, zwykle podczas tzw. „Wieprzobicia” czy „Wieczoru flaków i kiszek”. A pito piwa Okocimskie, Chełmińskie, Grodziskie, Pilseńskie oraz te z chojnickich browarów  Augusta Riedla i Alexandra Sixa ( jasne a la Pilzner, ciemne a la Monachijskie).

Hotel Centralny (po prawej). Lata trzydzieste. Fotografia w zbiorach Muzeum Historyczno - Etnograficznego w Chojnicach.

Hotel Centralny (po prawej). Lata trzydzieste. Fotografia w zbiorach Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach.

Next Post

Previous Post

© 2019 W przedwojennych Chojnicach