W przedwojennych Chojnicach

Chojnice między wojnami. Życie codzienne i niecodzienne.

Klub Żeglarski Chojnice

 

Szczególnie ciekawy rozdział w historii chojnickiego sportu stanowi żeglarstwo.

Członkowie Klubu Żeglarskiego Chojnice w 1926 r. Fotografia ze zbiorów Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach.

Pobliskie Charzykowy stały się kolebką tego sportu w Polsce. Korzeni powstałego w 1922 roku Klubu Żeglarskiego Chojnice należy szukać w dwóch stowarzyszeniach: polskim „Stowarzyszeniu Przyjaciół Żeglarstwa” i niemieckim „Wasersportfreunde”. Było to jedyne w tym regionie ponadnarodowe stowarzyszenie, które mogło sprawnie funkcjonować dzięki dwóm wybitnym organizatorom: Ottonowi Weilandowi i Janowi Gierszewskiemu. Pierwszy z nich skupił wokół siebie zamożnych obywateli Chojnic, co pozwoliło na szybki rozwój tej dyscypliny sportu na Jeziorze Charzykowskim. Drugi natomiast wybudował na brzegu jeziora pierwszą przystań dla żaglówek, hangar i przebieralnie.

Pierwsze regaty żeglarskie odbyły się już 28 lipca 1920 roku.   Prężność chojnicko – charzykowskiego środowiska żeglarskiego została dostrzeżona podczas zebrania założycielskiego Polskiego Związku Żeglarskiego w Tczewie. W 1924 roku członkowie Klubu Żeglarskiego Chojnice byli jednymi z założycieli Polskiego Związku Żeglarskiego, zaś Otton Weiland został jego wiceprezesem.

Next Post

Previous Post

© 2019 W przedwojennych Chojnicach