W przedwojennych Chojnicach

Chojnice między wojnami. Życie codzienne i niecodzienne.

Kajakarze na przystani w Charzykowach.

Ruch turystyczny na Jeziorze Charzykowskim i w jego okolicach zaznaczył się szybkim rozpowszechnieniem kajakarstwa. Ponadto olbrzymia sieć rzeczna dawała turystom spore możliwości. Rzekami płynącymi na Kaszubach można było dotrzeć w dziewicze miejsca, tam gdzie pociąg czy automobil nie docierał. W latach trzydziestych nastąpił więc prawdziwy boom na wyprawy kajakowe.

Kajakarze na przystani w Charzykowach. Lata trzydzieste XX wieku. Fotografia ze zbiorów Muzeum Historyczno - Etnograficznego w Chojnicach.

Kajakarze na przystani w Charzykowach. Lata trzydzieste XX wieku. Fotografia ze zbiorów Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach.

Kajak był dużo tańszy od łodzi żaglowych, tym bardziej, że można go było skonstruować samemu zgodnie z instrukcjami  zamieszczanymi w ogólnopolskim czasopiśmie „Sport Wodny”. Klub Żeglarski Chojnice popierał nawet samodzielnych budowniczych kajaków oferując im bezpłatne projekty. 1 maja 1933 roku dziennikarz „Dziennika Pomorskiego” w artykule pt. „Kajaki na czele sezonu” donosił: „Klub Żeglarski Chojnice popiera budowę specjalnie taniego, bezpiecznego i mocnego kaja na 2 osoby i dostarcza bezpłatnie potrzebne rysunki. Wspomniany typ łodzi kajakowej jest już wypróbowany i okazał się jako wymarzone narzędzie do włóczęgi wodnej”.

Next Post

Previous Post

© 2019 W przedwojennych Chojnicach