W przedwojennych Chojnicach

Chojnice między wojnami. Życie codzienne i niecodzienne.

Detefon

Kino i teatr w połowie lat dwudziestych zyskały mocnego konkurenta, który obywateli spragnionych rozrywki potrafił zatrzymać w domu – było nim radio. W Polsce pojawiło się w 1925 roku. Pierwszy komunikat nadany przez stację nadawczą Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego dotarł do słuchaczy 1 lutego. W sierpniu koncesję na nadawanie audycji otrzymała spółka Polskie Radio.

Ekspansję radia ograniczała jednak wysoka cena odbiornika. Zakup radia porównywalny był do nabycia średniej klasy automobilu. Wolny rynek nie znosi jednak próżni i już wkrótce pojawiła się bogata oferta dla miłośników radiowych audycji. W 1929 roku skonstruowano prosty odbiornik kryształkowy na słuchawki, tzw. „Detefon”. Jego cena była o 90 procent niższa, niż cena odbiornika lampowego.

Radio dotarło również do Chojnic. Na początku w mieście dostępne były tylko modele obcych producentów, przede wszystkim takich marek, jak Telefunken i Philips. Pierwsze  w mieście przedstawicielstwo Telefunkena prowadził Emil Herrmann. Był rok 1930.

Ogłoszenie prasowe Telefunkena. „Dziennik Pomorski” z 1930 r.

Ogłoszenie prasowe Telefunkena. „Dziennik Pomorski” z 1930 r.

Next Post

Previous Post

© 2019 W przedwojennych Chojnicach